Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
21 postów 423 komentarze

Shoovar44

Shoovar44 - И здесь они не имеют зла, они видят зеленые травы. И внимают шелестам по воле божьей, и это счастье для тех людей. (Ks. Welesa 26-III)

Ekologiczne i środowiskowe aspekty uprawy konopi.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Tu i ówdzie spotykam się z opiniami, jakoby uprawa konopi erododowała i wyjaławiała glebę. Garść faktów.

 

Rekultywacja gleby
 
Kolejnym argumentem za uprawą konopi, zarówno ekonomicznym jak ekologicznym jest właśnie możliwość rekultywacji gleby. Aż do ostatniego stulecia, rolnicy i farmerzy na niemal całym świecie używali konopi do oczyszczenia pól pod przyszłoroczne zasiewy. Konopia była również sadzona po pożarach lasów w celu zapobieżenia osuwania się ziemi i utraty wody z gleby.
Konopia zapuszcza korzenie na głębokość 25-30 cm w czasie 30 dni, a nie 2,5 cm jak w przypadku żyta bądź jęczmienia używanych obecnie. W USA używano konopi rutynowo do powyższego celu aż do około 1915 roku. Konopia również spulchnia i napowietrza; ciężką, zbitą i zbyt intensywnie uprawianą glebę.
W bujnych niegdyś regionach Bangladeszu, Nepalu i Tybetu, teraz pozostała tylko lekka warstwa mchu, po tym jak powodzie wypłukały tysiące ton górnej warstwy ziemi.
Niezależny Bangladesh, (wcześniej Wschodni Bengal, Indie) co dosłownie oznacza „ziemia konopnych ludzi” (bhang – konopia, la- ziemia), podpisał „anty-narkotykowe” porozumienie z rządem USA, obiecując zaprzestać uprawiania konopi w latach 1970-tych. Od tamtego czasu trapią go choroby, głód i zdziesiątkowanie, wszystko to poprzez nieustające powodzie.
Rozpoczęcie upraw na skorodowanych ziemiach, mogłoby zrekultywować te gleby i przywrócić je do ponownego użytku. Należy jeszcze dodać, iż ścięcie konopi zanim zacznie wytwarzać nasiona, nie tylko nie wyjałowi gleby lecz wręcz odwrotnie, zostawi wszystkie składniki w glebie.
 
Regulacja koryt rzek i kanałów
 
Jako ciekawostkę warto jeszcze wspomnieć, iż stosowana była także przy regulacji rzek i kanałów. Jak? Ano obsiewano brzegi rzek, kanałów (dlaczegóż by nie wałów przeciw-powodziowych) nasionami konopi na gęsto, bez jakiegokolwiek zamiaru późniejszego jej zbierania. Właśnie dzięki temu, że konopia wytwarza tak szybko i potężnie rozbudowany system korzeniowy, będąc sadzona w gestej rozsadzie, jej korzenie tworzą gęstą, poplątaną sieć wnikającą wgłąb gleby na około 3m. Wiąże i zabezpiecza w ten sposób ziemię lepiej niż beton stoswany do regulacji rzek. Brzmi to może jak egzotyka, ale nią nie jest. Nie tak daleko od Wa-wki, na Kurpiach (nie powiem dokładnie gdzie, ale całkiem blisko) wciąż rośnie przy brzegach rzek pełno takiej konopi.  
 
 
 

KOMENTARZE

 • @Autor
  A gdyby tak "ktosie" w "czynie społecznym" obsiali CAŁE WAŁY?....
  Wałom by nie zaszkodziło...
 • @laurentp
  Ale ABW wpadnie z CBŚiem i te wały wysadzą. Chyba, ze jakoś dadzą radę je zataszczyć do magazynu dowodów..
 • @laurentp & @Torin
  Może mielibyśmy cud i... wały by wytrzymały. Policja raczej nie. ;)
 • Cisza i cisza i nagle
  dwa wpisy takie ciekawe. Przykre jak człowiek dowiaduje się, że oto natrafia na kolejny element klatki zniewolenia. Pal sześć odloty, dawno wyrosłem z takich fascynacji ale tak pożyteczna roślina a jest niemal niedostępna dla ludzi. Wszystko przez grupę bandytów narzucających swoją wolę pozostałym.
  Proszę opisać jeszcze obecny stan prawny uprawiania konopi w Polsce i na świecie.
  Pozdrawiam
 • @koolart
  >Proszę opisać jeszcze obecny stan prawny uprawiania konopi w Polsce i na świecie.

  Brrrr. Aż mnie ciarki przeszły, jak pomyślałem o ponownym wczytywaniu się w" Ustawę o przeciwdziałaniu...". Ale postaram się wynaleźć kilka kwiatków. Niekwestionowanym "gwoździem programu" jest zakaz uprawy konopi na cele energetyczne!
  A tu nasze polskie badania nad wartościa energetyczną konopi:
  http://www.lenikonopie.pl/pliki/zastosowanie_energetyczne_konopi.pdf

  Co do reszty świata, to... W maju 1988 roku rząd USA zażądał od ONZ by zakazać upraw konopi na wszelkie potrzeby: medyczne, żywieniowe, na papier, ubrania i na jakiekolwiek przeznaczenie. Rząd USA wywierał naciski na ONZ aby rozpocząć największą kampanię w dziejach ludzkości, w celu całkowitego wyplenienia konopi z powierzchni ziemi. To były rekomendacje oficjalnego przedstawiciela rządu USA (Gingrich) przy poparciu zarówno Republikanów, jak i Demokratów...

  I większość się do tego zastosowała.

  Ale, ale. Pan Grzegorz Rossa wygrzebał taką wiadomość:

  http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-rosja-chce-wrocic-do-masowej-uprawy-konopi,nId,362496

  Pozdrawiam.
 • @Shoovar44
  A więc niewesoło z legalizacją? Tego pdfa już mam. Na drugi link zaraz zerknę.
  Dzięki.
 • @Shoovar44
  A propos, co z panem Grzegorzem? Ktoś coś wie?
 • @Shoovar44
  To Pan zapewne zna: http://www.planetazdrowie.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=122&Itemid=134
  ?
 • @koolart
  >A propos, co z panem Grzegorzem? Ktoś coś wie?

  Dobre pytanie! Już od jakiegoś czasu nic się nie odzywa.

  >A więc niewesoło z legalizacją?

  Nie po to ta banda "post- magdalenkowa" zdelagalizowała uprawę konopi 1992 roku, zaostrzając przepisy w latach kolejnych, aż do absudralnej formy którą mamy obecnie. Powiem tak, ustawa jest zrobiona pod ludzi z "układu" którzy maja znajomości. Bo jak wytłumaczyć paragraf :

  Art. 49. [Uprawa prowadzona na potrzeby szczególne] Przepisów art. 45-48, z wyjatkiem przepisów dotyczacych obowiazku niszczenia słomy makowej i resztek pożniwnych maku, nie stosuje sie do upraw maku i konopi prowadzonych przez jednostkę naukową oraz Centralny Osrodek Badania Odmian Roslin Uprawnych, w ramach działalnosci statutowej, a także przez podmiot zajmujacy się hodowlą roślin i stosujący konopie włókniste w celach izolacyjnych.


  Konia z rzędem temu, kto rozgryzie te "cele izolacyjne".
 • @koolart
  Artykuły od 45 do 48, traktują o ograniczeniach w uprawie (w przypadku konopi - zakaz hodowli na cele energetyczne), warunkach legalności upraw i skupu, kto jest upoważniony do wydawania zazwoleń na uprawę.

  Czy jak bym posadził sobie na środku pola zagonek np. marchewki a dookoła posadził z hektar konopi, to czy kwalifikowałoby się to jako "cel izolacyjny"? W końcu odizolowałem moją marchewkę od zajęcy i ciekawskiego wzroku ;). Najciekawsze że nie trzeba prosić o pozwolenie i spełniać pozostałego szeregu uwarunkowań...


  Czy idę dobrym tropem?
 • @Shoovar44
  "cele izolacyjne" - wokół upraw transgenicznych ośrodków badawczych.:p
  Załóż sobie instytut i ambitnie trans genikuj konopie do gigantycznej marchewki. Nieudane odmiany pal i zgazuj.:))
 • @Torin
  To jest pomysł! Policję trzeba doszkolić żeby nie przeszkadzała.
 • @Torin
  :) Dobre!
  Ale może wcale nie trzeba zakładać instytutu. Bo przecież jest: "a także przez podmiot zajmujacy się hodowlą roślin"...

  Tylko co w tym prawniczym bełkocie oznacza "podmiot"?
  Czy ośrodek lub gospodarstwo podległe pod jednostkę naukową?
  Czy też każdego kto "zajmuje się hodowlą roślin"? (czyli w zasadzie każdy rolnik lub zarejestrowany hodowca jakiejś roślinki)

  Pozdrawiam
 • @Shoovar44
  Sądzę, że w tym przypadku chodzi o podmiot prawny, czyli firmę, czyli instytut (bo brzmi dumnie), nie o osobe fizyczną. W teorii wygląda dobrze, ale w praktyce, ta gimnastyka prawna, wymaga sporego wysiłku i "wsparcia", a jak najedzie Ciebie TVNoddział specjalny, to już się nie wywiniesz, handlarzu narkotyków.:))) Będą o Tobie trąbić pół doby, całą prawdę.:))
 • @Torin
  >W teorii wygląda dobrze, ale w praktyce, ta gimnastyka prawna, wymaga sporego wysiłku i "wsparcia"

  Myślę właśnie, że te "wsparcie" jest tu kwestią zasadniczą! Nie ważny temat, ważny promotor.

  Ale furtka w ustawie jest. Pomiędzy wierszami można wyczytać: TYLKO DLA NASZYCH!
 • @Shoovar44
  Niekoniecznie właśnie. Skombinuj kilku doktórów i zakładaj instytuta, z doktórami dogadaj się na 0,5%dochodu, albo daj im możliwość faktycznie coś poćwiczyć, oni w teorii powinni byc zainteresowani badaniami praktycznymi, np. nowych krzyzówek, niekoniecznie transgenów. jakiś studentów może mają..
  Ja tytułu niestety nie mam, ale jak potrzebujesz indianina w waciaku, to znasz adres.:p
  Do tego obskoczę ci całą mechanike rolnictwa.:p
 • @Torin
  >Skombinuj kilku doktórów i zakładaj instytuta...

  Obawiam się że to nie takie proste. Zarówno instytut jak i jednostka badawczo - rozwojowa, to:
  ...państwowe jednostki organizacyjne wyodrębnione pod względem prawnym, organizacyjnym i ekonomiczno-finansowym...

  Niestety
 • @Shoovar44
  Niemożliwe. Mamy za daleko posuniętą prywatyzacje.:p
  Na pewno można sobie założyć prywatny instytut. Teraz instytutów jak grzybów po deszczu i to czasem jednoosobowe!:p
  Nawet jeśli byłby taki przepis, a wątpię to jest do zaskarżenia. Państwo nie ma monopolu na prace badawcze.:)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY