Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
21 postów 423 komentarze

Shoovar44

Shoovar44 - И здесь они не имеют зла, они видят зеленые травы. И внимают шелестам по воле божьей, и это счастье для тех людей. (Ks. Welesa 26-III)

Ostatnie dni legalnych konopi

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Gdyby konopia była legalnie uprawiana, przy użyciu technoligi XX wieku, byłby to najprawdopodobniej największy plon uprawiany na świecie! (Popular Mechanics February 1938)

 

Ostatnie dni legalnych konopi
  Rewolucja przemysłowa XIX wieku zepchneła odrobinę uprawę konopi na boczny tor, a to ze względu na brak mechanizacji zbioru, oraz technologii potrzebnej do masowej produkcji. Jednakże konopia była zbyt cenną rośliną, by na długo zabawić na „śmietniku historii”.
  W 1916 roku, USDA Bulletin 404 przewidział wynalezienie dekortykatora i mechanizacji zbiorów w niedalekiej przyszłości, oraz że konopia znów stanie się największym amerykańskim przemysłem rolnym. W 1938 roku, czasopisma takie jak, Popular Mechanicsi Mechanical Engineering przedstawiły nową generację, w pełni operacyjnych maszyn dekortykacyjnych oraz do mechanicznego zbioru. Wynazlezienie tych maszyn oznaczało, że wkrótce konopia znów stanie się plonem numer jeden w Ameryce.
 
Przełom w wytwarzaniu papieru
 
  Gdyby konopia była legalnie uprawiana, przy użyciu technologi XX wieku, byłby to najprawdopodobniej największy plon uprawiany na świecie! (Popular Mechanics February 1938; Mechanical Engineering, February 1938; U.S. Department of Agriculture Reports 1903, 1910, 1913.)
   W rzeczy samej, gdy artykuły te powstawały na początku 1937 roku, konopia wciąż była legalna. I te przewidziane dwa miliardy dolarów w nowym przemyśle konopnym, nie brały pod uwagę przychodów z przemysłu farmaceutycznego, przemysłu energetycznego oraz sporzywczego, dodałoby to kolejne kilka miliardów lub więcej dolarów rocznie pochodzących z „naturalnej” ekonomii (a nie z syntetycznej i środowiskowo problemowej). Relaksacyjne palenie dodałoby tylko relatywnie małą sumę do powyższych liczb.
  Najważniejszym powodem, którymu publikacje z 1938 roku przewidywały miliardowe zyski, była uprawa konopi na potrzeby przemysłu papierniczego. Ta stosunkowo nowa technologia przerobu konopi na potrzeby przemysłu papierniczego została wynaleziona w 1916 roku przez pracowników Departamentu Rolnictwa USA: botanika Lyster'a Dewey' oraz chemika Jason'a Merill'a. Technologia ta, w połaczeniu z maszyną dekrtykacyjną, opatentowaną przez G.W.Schlichten'a w 1917 roku, robiła z konopi wartościowe źródło do produkcji papieru. Za mniej niż połowe kosztów produkcji papieru z drewna. Nowa maszyna do zbiorów, plus dekortyfikator Schlichten'a, sprowadzały proces przerobu konopi z 200, 300 roboczogodzin na akr, do zaledwie kilku godzin. Dwadzieścia lat później zaawansowana technologia oraz budowanie nowych dróg dojazdowych czyniły konopię nawet jeszcze bardziej wartościową. Jendakże do tego czasu, opozycyjne siły nabrały mocy. Działały szybko i zdecydowanie by zastopować uprawę konopi.
 
Plan ratowania naszych lasów
 
  Niektóre odmiany konopi regularnie osiągają wysokość około 6 metrów lub więcej w jednym cyklu wzrostu. Nowy proces wytwarzania papieru używał paździeży (które stanowią około 77% rośliny), które do tego czasu były odpadowym produktem przy oddzielaniu włókna. W 1916 roku, USDA Bulletin No. 404 donosił iż w corocznej rotacji przez okres 20-tu lat, jeden akr konopi, dostarczyłby tyle masy do produkcji papieru, co 4.1 akra drzew przez ten sam czas. Proces przerobu zużywałby  mniej kwasu siarkowego (od 1/7 do ¼ ), do rozbijania wiązań ligninowych (bądź też nawet wcale gdyby użyć zasady sodowej). Wiązania ligninowe muszą zostać rozbite aby powstała „papka”. Lignina w konopi to tylko 4 - 10 %, podczas gdy w drzewach stanowi od 18 do 30%. Problem zanieczyszczeń dioksynami rzek, w przypadku procesu przetwarzania konopi, nie występuje. Nie ma potrzeby używania chlorowych wybielaczy, proces przetwarzania drewna na papier tego wymaga.
  Czyli konopia dostarcza czterokrotnie więcej materiału do produkcji papieru, przy tym redukując zanieczyszczenia kilkukrotnie. Jak próbowałem powyżej przybliżyć, te możliwości zależały od potencjalnych wynalazków i inżynierii nowych maszyn do rozdzielania włókna. To obniżyłoby również zapotrzebowanie na materiały budowlane, co zredukowałoby koszty budowy nowych domów i jednocześnie pomagłoby natlenić naszą planetę. Poza tym papier wytworzony z konopi jest mocniejszy, bardziej elastyczny niż ten wytworzony z drewna. ((Dewey & Merrill, Bulletin #404, USDA, 1916; New Scientist, 1980;Kimberly Clark production from its giant French hemp-fiber paper subsidiary De Mauduit, 1937 through 1984.)
 
 
  Najważniejszą środowiskową przewagą zbioru konopii w cyklach rocznych, jest to iż drzewa zostają w ziemi! Nie ma potrzeby wycinania lasów.
 
c.d.n.
 
 
 

KOMENTARZE

 • Konopie
  to jedna z tych wspaniałych roślin, która gdyby nie zakazy rządów na życzenie pewnych lobby wzbogacałaby nas wszystkich pod wieloma względami. Ktoś już zachwalał na NE zalety konopi w komentarzach z p. Grzegorzem Rossą.
  Czekam wiec na ciąg dalszy i pozdrawiam
 • @koolart
  >Ktoś już zachwalał na NE zalety konopi w komentarzach z p. Grzegorzem Rossą.

  Zapewne byłem to ja :).

  Pozdrawiam
 • @Shoovar44
  "Zapewne byłem to ja :)."
  Istotnie.:) Myślałem, że coś nowego Pan poda.:)
  Dobrze pamiętam tamten materiał.
 • @Torin
  >Istotnie.:) Myślałem, że coś nowego Pan poda.:)
  Dobrze pamiętam tamten materiał.

  Cieszy mnie niezmiernie, że jeszcze są osoby które pamiętają moje wypowiedzi. Ja jestem dosyć "mono-tematyczny" ;)
 • @Shoovar44
  Dobrze, że monotematyczny, nie monokulturowy;)). Dawaj, dawaj:)!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY